Yavuz Nufel

60 Yıl, 60 Mekan, 60 İnsan… Ve bir fikir hırsızı!

Fikir fakirleri ve proje hırsızları cirit atmaya başlamış yine.

Tavuk 10 yılda bir yumurtlar mı?

Bunlar 10 yılda bir çaldıkları projelerle bir şey yaptığını zanneden zavallılar.

60yil

Yahu herkes bildiği işi yapsa daha iyi / güzel olmaz mı?

Bir fikir üretmek bilgi, beceri, tecrübe daha ister.

Üretilen fikir projeye dönüşür ve hayata geçirilir.

Projeye dönüşmesi, hayata geçirilmesi en kolay iştir.

Fakat üretilen fikrin projeye dönüştürülmüş kısmını çalıp hayata geçirmek için zulada bekleyen hırsız o kadar çok ki.

Hangi birini sayayım bilmiyorum, çalınan şiirlerime o kadar alıştım ki, çalınmayınca “ Yahu acaba şiirlerim artık beğenilmiyor mu yoksa” diye üzülüyorum…

Tam kara mizah!

Bilindiği üzere Hollanda’ya göçün 40. Yılında “40 Yıl 40 İnsan 40 öykü” adlı bir kitap yazdım. Beğenildi, tutuldu, ödüller aldı.

O zamanlar genç bir arkadaş, “ Abi kitabından bir tane verir misin bir tez hazırlıyorum” diye aldığı kitabın parasını vermediği gibi benzeri bir kitap yazmış… Aradaki fark bal ile sirke gibi olsa da adam yazmış arkadaş kafa karıştırıyor işte.

Hatta o kitaptaki öyküleri belgesel formatında “ Mavinin Destanı” adı ile çekip başta Kanal Avrupa’da yayınladıktan sonra yapımcım Amsterdam Türkevi TRT’ye verdi. Akıbeti ne oldu bilmiyorum.

Hırsızların tabiri ile bende “proce” çok…

Geldik göçün 50. Yılına, bu kez ben projeler arasında ne yapacağım diye düşünürken, değerli İbrahim Karaman 50. Yılda en etkili 50 Türk adlı bir çalışmaya başladığını duyurdu. Tamam dedim bu projeye destek vereyim…

O da ne bir de baktık İbrahim’in projesi çalınmış üç hafta içinde en etkili 50 Türkü bulup bir gece düzenlediler, plaket bile verdiler.

Dayanamadım tabi haftalarca yazdım bu haksızlığı. Hollanda’da 50ç yılda en etkili 50 Türk arasına girmek için kimlerin gıbındığını yazdım. 100 Gıbınan adı ile. Gıbınmak bizim yöre ( Samsun-Havza) ağzı ile umut etmek, yeşillenmek, kendini layık görmek anlamında kullanılan bir kelime.

Geldik düşe kalka Hollanda’ya göçün 60. Yılına…

Bilindiği üzere 150 kez göç konulu tek kişilik gösteriyi sahneledim geçen süre içinde.

60. yıl için ürettiğim fikirlerden birini hayata geçirdim bile.

Haftalardır. Yavuz Nufel ile 1 Mekan 1 İnsan 5 dakika adlı bir program çekiyorum. Birkaç bölümü youtube kanalından yayınlandı. Beklediğimin çok da üzerinde ilgi gördü ve izlendi, izleniyor.

21 kişi ile randevum var. Amacım ve projem bu 5’er dakikalık programları 60’a tamamlayıp önümüz yıl düzenleyeceğimiz bir etkinlikle 60 yıl 60 mekan 60 insan adlı bir gösteri/ dinleti yapmak.

E, Fikir Fakirleri porce hırsızları boş durur mu hiç.

İki gündür Yavuz, Yavuz abi bir yerden mail geldi senin proje mi, diye soran sorana..

40. yılda aldı kitabın parasını 20 yıldır vermeyen şahıs yine kapmış projemi. Destanlar yazıyor iş insanlarına şu olacak bu olacak. Ne halt ederlerse etsinler, bende fikir de çok, dostta. Fakat projemize sponsor arıyoruz diyorlar, onlara para kaptırıp beni arayan olursa işte o zaman ne olacağını siz tahmin edin.

Unutmadan ben 40. Yılda o kitabı yazdığımda yine Hollanda’dan birisi 100 mkişiden para toplamış. 100 ünlü Türk adlı kitap çıkartacakmış, buralar pahalı olduğu için Azerbaycan’da bastıracakmış kitabı. Sonra ortadan kaybolmuş!

O 100 ünlü Türkü yazacak vatandaşa para kaptıranlara az gülmemiştim.

Neyse benden söylemesi 60 yıl 60 Mekan 60 İnsan benim projemdir…

Bilin ya da aklınızın bi’ kenarında bulunsun.

Daha bir çoğu türeyecektir, ben şimdiden yazmış olayım, çünkü ne demiştik, “ Yazmasam olmaz”

Yavuz Nufel – nhaber.nl

60 Yıl, 60 Mekan, 60 İnsan… Ve bir fikir hırsızı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

1. 30 Mayıs 2023, 16:39

Sayin , ustadim , Nasrettin Hocanin , ciger tarifi aklima geldi ! Sevgiler , Opuyorum.🤩👌

2. 30 Mayıs 2023, 21:33

Sende fikir ve proje bitmez sevgili kardesim hayırlı olsun basarilar dilerim en iyi sekilde bununda altindan kalkacagina eminim

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.