Yavuz Nufel

TNOP,  imam nikahlı 7 Kocalı Hürmüz gibiymiş!

featured

Bir iki haftadır Hollanda Türklerinin STK ve iş insanları gündeminde  TNOP’da yaşananlar var.

Afbeelding van WhatsApp op 2023 12 05 om 06.40.54 9e651bb2

TNOP Hollanda Türk Girişimci Dernekleri Platformu’nun  2020 Aralık ayında  Utrecht şehrinde yapılan bir toplantı ile kuruluşu duyurulmuştu.

Platforum yönetim kurulu:

Başkan: Durmuş Doğan, Sekreter: Taner Karaaslan, Muhasip: Ömer Soner, Üye: Aziz Zeyrek, Üye: Ramazan Kaya idi.

TNOP kurulmasının üzerinden henüz bir yıl bile geçmeden  Hollanda’da 25-30 yılıdır faaliyet gösteren STK’lar arasına girmeyi başarmıştı.

2021 yılında ise Hollanda’da ayrımcılığa ve ırkçılığa karşı birlikte mücadele etmek için Hollanda’nın en büyük 7 Sivil Toplum Kuruluşu  bir araya gelerek Platform Turkse Nederlanders  ( PTN ) adlı platform kurdular. TNOP da PNT’yi kuran 7’lerden biri idi. ( Belki de fikir babası tam bilmiyorum )

Öyle bir iftar programı yaptılar ki, geçen yıl  koskoca sosyal işler bakanı bile katılmış, biz de gazeteciler olarak davet edilmiş sonra başımıza kakılan iftarda bedava yemek yemiştik.

( Bu ayrı bir konu Ramazan ayında yazılmak için arşivledim)

Bu girişten sonra gelelim zurnaya ve bakalım zırt dediği yeri bulabilecek miyiz?

Olaylar basına bildirilince ben, “TNOP üyeleri kazan kaldırdı” diye attım başlığı, başka arkadaşlar “operasyon” dedi, “isyan” dedi, “ihtilal” dedi, dediler de dediler.

TNOP Başkanı Durmuş Doğan, Başkan olarak “TNOP’un faaliyetlerini bir süre askıya aldığını” duyurdu.

Durmuş Doğan’ı  görevden alan  TNOP beşlisi yeni başkanın  Ramazan Kaya olduğunu duyuran bildirileri ile bizleri basın toplantısına davet ettiler.

Afbeelding van WhatsApp op 2023 12 05 om 06.43.13 4aed40b5

4 Aralık 2023 akşamı üstelik bedava yemek de vardı koşa koşa gittik!..

(Bu bedava yemek lafını öyle yedireceğim ki yediklerinizi kusamayacaksınız bile )

Hollanda’da gazeteci arkadaşımızın bir kısmı  HOTİAD’ın Hatay  konteyner çıkarmasına götürüldüğü  için biz Platform Dergisi’nden Ebubekir ve Deniz Hanımla nöbetçi gurbetçi gazeteciler olarak,  TNOP’un yeni yönetim toplantısına katıldık.

Mesleğimizin gereğini yaptık, şimdi  katılmamızı uygun görmeyenlerden de fıtratlarının gereğini yapmalarını duymak görmek sürpriz olmaz.

TNOP bugüne kadar yasal mıydı? Değilmiş, o zaman yeni yönetimin de eski yönetim kadar yasallığı var.

4 Aralık 2023 akşamı TNOP yeni yönetiminin basın toplantısına katıldık. Hem de nerde biliyor musunuz? TNOP’un ilk kurulduğunu duyurduğu mekanda ( Aralık 202).

Bu mekanın o zaman kimin, kimlerin olduğu bilinmiyordu yeni mi öğrenildi? Bırakın böyle küçük hesapları, büyük suçlamaları.

İş insanları,  TNOP 7 üye derneğinin  5’i de başkanları ve üyeleri ile  oradaydı.  Gelmeyenler Durmuş Doğan’ın TOVER’i, Ömer Soner’in TOV’u. Ömer bey, Durmuş bey ile birlikte hareket ettiği için değil, “ Abi ben daha önce olduğu gibi TOV olarak biraz yalnız takılacağım demiş gelmemiş (Bu kargaşadan kurtulmak, katılmamak taraf olmamak için, “yerim lan sizin TNOP’unuzu” dercesine demiş de olabilir ama içinden )

Taner Karaaslan hoş geldiniz, Başkan Ramazan Kaya  kısa bir açıklama konuşması yaptı.

Başkan diyorum çünkü öğrendiğim  kadarı ile başkan, Durmuş Doğan kadar başkan…

TNOP’un bu güne kadar tabela derneği dediğimiz dernekler kadar bile hiçbir yerde kaydı kaydı yokmuş iyi mi?

Adı var üyeleri var yönetimi var ama Hollanda gibi bir ülkede TNOP adı ile dernek, vakıf, platform statüsünde bile değil.

Bu arkadaşlar kurulduğu zaman demişler ki, bakın ne güzel bir araya geldik, yasal prosedür zamanla tamamlanır, bizler öyle oturduğu koltuğa yapışan başkanlar gibi olmayacağız, bu fikir önce Durmuş Doğan’dan çıktığı için Durmuş beyi başkan seçeceğiz ama her iki yılda dönüşümlü olarak başkan kurucu dernek başkanlarından biri olacak. ( Eski Yugoslavya gibi)

Tamam denmiş bizleri davet etmişler, etkililer yetkililer yemekler iftarlar, korona derken 2 yıl geçip giymiş hatta korona döneminde dere geçerken at değiştirilmez misali başkan değiştirilmemiş.

Durmuş Doğan iki yıllık başkanlık görevinin üç buçukuncu yılında, yani altı ay kadar önce üyeler  kendi aralarında konuyu gündeme  getirmeye başlamışlar. Yani bu sancı bu değişim bir gecede çıkan ergenlik sivilcesi gibi pırt diye patlamamış.

Şimdi Ramazan Kaya diyor ki bundan doğal ne var, TNOP’un 7 üyesinin biri Durmuş beyin derneği, biri tamamen ayrılacağını söyledi, geriye kalan 5 dernek başkanı da bizimle ve bu yazılı olmayan sözleşme gereği Başkan Durmuş Doğan’ın görev süresi doldu diyor, bizimle birlikte hareket ediyor.  Biz isterdik ki Durmuş bey de aramızda olsun, ona çiçeklerle, plaketlerle yaptığı hizmetler için teşekkür edelim.  Olur da gelir belki diye çiçeğimizi bile getirdik Durmuş bey için dedi.

Üslubu güzel, ses tonu sakin, yıllardır tanıdığımız Ramazan Kaya  bu işi Amsterdam Esnaflar Derneği başkanı olarak zaten yapıyor.

Henüz resmi olmayan TNOP başkanlığını da yapabilecek insan.

Yağmadı, gürlemedi, asıp kesmedi. Biz sorduk o anlattı.

Baştan belirttiğim gibi resmi olarak kaydı kuydu olmayan, imam nikahlı evlilik gibi bir şey olmuş. Bizler de nikah şahidi olmuşuz farkında olmadan.

Ya da Yaşar ne yaşar ne yaşamaz misali.

Temennimiz bu yönetim yasal mı değil mi tartışmaları gereksiz. Bundan sonra ilk yapılacak iş TNOP yasal bir kuruluş olmalı, resmi girişimlere başlanmalı, imam nikahı gibi aldın mı aldım, verdin mi verdim olmaz. Bir tüzüğü olmalı ve kimin ne zaman ne kadar süre başkanlık yapacağı tek tek yazılmalı.

Ayrıca dünyanın en demokratik ülkesinde yaşadığımızın bilinci ile, ayrıca bu bilinçte ve demokrasiye inancımızdan dolayı kalkıp ta Türkiye için oyumuzu veriyorsak burada da İmam nikahlı bir platformda 7 üyenin 5’inin verdiği karara saygı duymak zorundasınız.

Son söz: Hayırlı olsun Ramazan Kaya, gelmesini bilen gitmesini bilmediği her zaman fazla bağıranın, zenginin, güçlünün değil, önce eldeki bilgi ve belgelere göre ve  kendimce haklı olanın yanında durmaya devam edeceğim.

Afbeelding van WhatsApp op 2023 12 05 om 06.43.11 56c31372
Ramazan Kaya

Söze yekün tutacak olursak, TNOP’da imam nikahlı yaşam bitti, resmi nikahlı, tüzüklü dönem başlıyor.  Ramazan Kaya konuşmasında kimseye kırgın dargın olmadığını kendi dönemlerinde TNOP’un daha önce kuruluş amaçları ne ise o doğrultuda hizmet edeceklerini söyledi.

Eğer resmiyet kazanmaz ise TNOP 7 kocalı Hürmüz misali bir süre daha yaşar, ama  kısa zaman sonra ne adı kalır ne logosu..

“ Yazmasam olmaz”  başlığının içi boş kalmaması için: Bazı insanlıktan nasibini almamış zavallılara söylüyorum: Cebimdeki basın kartının geçerliği olduğu ülke sayısı sizin  yaşınızdan  daha çoktur. Gazeteciliğimi  sorgulayan, NHaber’in korsan yayın olduğu iddia eden zavallılar, iş insanı olmuşsunuz ama  hırsınızdan, kıskançlığınızdan  KvK’dan sormayı akıl edemeyecek dengenizi kaybetmişsiniz. )

Dün akşama dair Foto Video:

Afbeelding van WhatsApp op 2023 12 05 om 06.43.13 4aed40b5

Afbeelding van WhatsApp op 2023 12 05 om 06.43.14 1a8d55c1 1

Afbeelding van WhatsApp op 2023 12 05 om 06.43.14 3f77a214

Yavuz Nufel-Nhaber.nl

TNOP,  imam nikahlı 7 Kocalı Hürmüz gibiymiş!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

1. Tiplere gel bunlardan bir halt olmaz Durmus Dogan abinin katilmadigi kadar var ,Durmus abide bir durus var ,konusma uslubu diksiyonu var ,temsil ederken en yuksek makamlara kadar goturebiliyor bunlar anca toplanir yer icer birde dedikodu yapar

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.